Uroczyste wręczenie Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej emerytowanemu inspektorowi policji włoskiej Giuseppe Mura

08 czerwca 2021 w Ambasadzie RP w Rzymie odbyło się uroczyste wręczenie Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, nadanego przez Prezydenta RP emerytowanemu inspektorowi policji włoskiej Giuseppe Mura. Order wręczała Pani Ambasador RP Anna Maria Anders w obecności licznych gości i przedstawicieli włoskiego MSZ, WSW, włoskiej policji, lokalnych polityków, ale i przedstawicieli polskiej policji. W spotkaniu brali udział dziennikarze z RAI TV oraz lokalnych gazet.

Inspektor Giuseppe Mura w latach 80 był komendantem obozu dla uciekinierów z Europy wschodniej. Przez ten obóz przeszło ponad osiemdziesiąt tysięcy ludzi z: Polski, Czech, Węgier, Bułgarii, Rumuni oraz Albanii. Jako urzędnik i inspektor policji robił więcej niż do niego należało. Pod specjalną opieką były kobiety w ciąży i dzieci. Jak potwierdza Konsul Janusz Krzywoszyński inspektor G.Mura często za własne pieniądze kupował lekarstwa dla polskich dzieci, a jego żona zajmowała się ciężarnymi. W jego domu bywali Polacy.
Świadek tego i inicjator odznaczenia Konsul J.Krzywoszyński mówi, że był to podniosły moment gdy objął się z emerytowanym i schorowanym inspektorem. W tym momencie złamałem protokół dyplomatyczny i objąłem serdecznie jego. Słyszałem tylko trzask aparatów fotograficznych. To było spotkanie po latach.

Znaczące było i jest to, że order ten został wręczony przez Panią Ambasador RP Annę Marię Anders, córkę generała Andersa, który wyzwolił Włochy. Ten splot wydarzeń, jak sami podkreślili Włosi, jest bardzo znaczący. Ważne, że dług moralny który Polska miała wobec tego człowieka został spłacony.