O Kirgistanie

Kirgistan, Republika Kirgiska – państwo w Azji Środkowej. Graniczy z Chinami (dł. granicy 858 km), Kazachstanem (1051 km), Tadżykistanem (870 km) i Uzbekistanem (1099 km).

Kirgistan to kraj pozbawiony dostępu do morza. Góry zajmują 93% terytorium państwa. Największą wysokość ma położony na południowym wschodzie kraju łańcuch górski Tienszan, gdzie znajduje się najwyższy szczyt Kirgistanu – Szczyt Zwycięstwa (kirg. Dżengisz Czokusu) o wysokości 7439 m n.p.m. W czasach ZSRR szczyt nosił nazwę Pik Pobiedy. W górach Tienszan znajduje się także największe jezioro Kirgistanu Issyk-kul, będące równocześnie drugim co do wielkości jeziorem górskim na świecie, którego powierzchnia wynosi 6236 km², a głębokość sięga 669 m. Rzeki Kirgistanu, z których główną jest Naryn, to przeważnie dopływy Syr-darii. Klimat kraju na przeważającym obszarze kontynentalny suchy. Niektóre z wysoko położonych obszarów pokryte są wieczną zmarzliną.

Kirgistan jest republiką parlamentarną z systemem wielopartyjnym. W organie władzy ustawodawczej – jednoizbowej Radzie Najwyższej – zasiada 120 deputowanych wybieranych w głosowaniu powszechnym co 5 lat z list partyjnych.

Głową państwa jest Prezydent Republiki Kirgiskiej, wybierany co 6 lat w wyborach powszechnych. Kompetencje prezydenta zostały ograniczone po referendum konstytucyjnym z 27 czerwca 2010 roku. Obecnym prezydentem jest Sooronbaj Dżeenbekow z Socjaldemokratycznej Partii Kirgistanu.

Kirgistan jest członkiem Wspólnoty Niepodległych Państw, Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, Euroazjatyckiej Unii Celnej, Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym i Szanghajskiej Organizacji Współpracy.

Kraj znalazł się na 95. miejscu z 167 krajów objętych badaniem wskaźnika demokracji przez Economist Intelligence Unit w 2014 roku.

Podstawowe informacje

Konstytucja

Konstytucja Kirgistanu

Język urzędowy

kirgiski, rosyjski

Stolica

Biszkek

Ustrój polityczny

republika

Głowa państwa

prezydent Sooronbaj Dżeenbekow

Szef rządu

premier Muchammetkałyj Abułgazijew

Powierzchnia

86. na świecie

• całkowita

198 500 km²

• wody śródlądowe

3,6%

Liczba ludności (2017)

111. na świecie

• całkowita

6 263 000

• gęstość zaludnienia

27 osób/km²

PKB (2017)

• całkowite

7,16 mld USD

• na osobę

1144 USD

PKB (PSN) (2017)

• całkowite

23 mld dolarów międzynar.

• na osobę

3668 dolarów międzynar.

Jednostka monetarna

som (KGS)

Niepodległość

od ZSRR 31 sierpnia 1991

Strefa czasowa

UTC +6

Kod ISO 3166

KG

Domena internetowa

.kg

Kod samochodowy

KGZ

Kod samolotowy

EX

Kod telefoniczny

+996

Flaga Kirgistanu
Godło Kirgistanu
Hymn państwowy Republiki Kirgiskiej
Najważniejsze miasta Kirgistanu
Położenie Kirgistanu
Central Asia - political map 2008

Informacje dla wybierających się do Kirgistanu

Ubezpieczenie

Nie jest obowiązkowe, jednakże ze względu na relatywnie wysokie koszty leczenia, wysoce zalecane jest posiadanie ubezpieczenia medycznego, które będzie obejmować transport medyczny do Polski. Obowiązuje ubezpieczenie komunikacyjne OC. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są honorowane. Niektóre polskie firmy mają w Kirgistanie partnerów ubezpieczeniowych.

Nie ma obowiązku przedstawienia świadectwa szczepień, niemniej cudzoziemcy przybywający do Kirgistanu mogą być zapytani o zaświadczenie (najlepiej w języku rosyjskim, w ostateczności w angielskim) potwierdzające, że nie są nosicielami wirusa HIV. Głównym zagrożeniem są wszelkiego typu infekcje pokarmowe, w tym cholera i żółtaczka, oraz pasożyty. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Zaleca się dokładne mycie zakupionych produktów i picie wyłącznie przegotowanej lub butelkowanej wody. Na bazarach należy unikać kupowania żywności gotowej do spożycia. Na południu Kirgistanu występuje zagrożenie malarią.

Opieka medyczna jest płatna.

Wjazd i pobyt

Obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku posiadania wiz na okres pobytu nieprzekraczający 60 dni od dnia wjazdu na terytorium Republiki Kirgistanu.

W przypadku podróży trwającej dłużej niż 60 dni jednak nie dłużej niż 90 dni w celu turystycznym lub biznesowym możliwe jest uzyskanie wizy elektronicznej poprzez stronę internetową www.evisa.e-gov.kg. Wiza elektroniczna nie może zostać przedłużona na terytorium Kirgistanu. Na podstawie wizy elektronicznej granicę Republiki Kirgistanu można przekroczyć jedynie poprzez lotnicze przejścia graniczne na lotniskach „Manas” (Biszkek) i Osz, a także lądowe przejście graniczne Akżoł na granicy z Republiką Kazachstanu. Na pozostałych przejściach granicznych system wizy elektronicznej nie jest obsługiwany. Osoby planujące podróż okres trwania, której będzie przekraczać dozwolony ruchem bezwizowym termin 60 dni w dalszym ciągu mogą uzyskać wizę w przedstawicielstwie Republiki Kirgistanu z pominięciem systemu wizy elektronicznej.

Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej są zwolnieni z konieczności dokonywania rejestracji pobytu na terytorium Republiki Kirgistanu, jeśli okres pobytu nie przekracza 60 dni.

Podróżowanie po kraju

Ograniczenia w swobodnym podróżowaniu po kraju dotyczą strefy przygranicznej, gdzie wymagana jest specjalna przepustka. W jej uzyskaniu pośredniczą firmy turystyczne organizujące pobyt. Aby podróżować po Kirgistanu samochodem, trzeba się legitymować międzynarodowym prawem jazdy. Natężenie ruchu drogowego (poza Biszkekiem) nie jest duże, a komunikacja wewnętrzna słabo rozwinięta. Bardzo poważnym zagrożeniem jest nagminne łamanie przepisów ruchu drogowego zarówno przez kierowców, jak i przez pieszych. Podróżując samochodem należy zachowywać wzmożoną ostrożność, ponieważ kierowcy sporadycznie używają kierunkowskazów, wyprzedzają w miejscach niedozwolonych, jeżdżą z nadmierną prędkością, nocą bez włączonych świateł. W praktyce samochód ma zawsze pierwszeństwo przed pieszym, dlatego podczas przechodzenia przez jezdnię należy zachować wyjątkową ostrożność. Ze względu na trudne warunki klimatyczne, rozległe bezludne przestrzenie i wysokogórski charakter kraju odradza się podróżowanie po Kirgistanie zimą. Drogi zwykle są nieodśnieżone, a w górach oblodzone. Infrastruktura turystyczna, poza północnym wybrzeżem jeziora Issyk-Kul, jest słabo rozwinięta. Miejscowa ludność jest ciekawa przybyszów, na ogół życzliwa i przyjazna; w turystach upatruje dodatkowego źródła dochodów.

Cło

Nie ma ograniczeń we wwozie i wywozie pieniędzy. Jednak w celu uniknięcia kłopotów tak przy wjeździe jak i wyjeździe lepiej jest zadeklarować większe sumy pieniędzy. W tym przypadku posiadane środki płatnicze należy wpisać do deklaracji celnej, wypełniając ją w 2 egzemplarzach, z których jeden (z podpisem i pieczątką celnika) należy zachować dla siebie. Jeżeli przy wyjeździe kwota środków wywożonych przewyższa kwotę środków wwożonych, należy przedstawić dokumenty potwierdzające legalność ich pochodzenia (np. potwierdzenia zakupu waluty w punktach wymiany lub banku bądź dokumenty świadczące o wypłacie środków z konta walutowego). W praktyce przy wjeździe do Kirgistanu uzyskanie druku deklaracji celnej na przejściu granicznym (poza lotniskiem Manas koło Biszkeku) może być trudne lub nawet niemożliwe.

Przepisy celne nie mają charakteru szczególnie restrykcyjnego i nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Należy jednak zachować daleko idącą ostrożność i umiar w tym, co się przewozi, ze względu na powszechną korupcję wśród urzędników.

Obyczaje

W Kirgistanie nie ma szczególnych norm zwyczajowych, których naruszenie mogłoby prowadzić do sytuacji konfliktowych. Należy jednak pamiętać, iż powszechną religią w Kirgistanie, szczególnie na południu kraju jest islam.

Przydatne informacje

Zaopatrzenie się w podstawowe produkty spożywcze i środki czystości w miastach nie stanowi problemu. Nie ma też większych problemów z wymianą pieniędzy; można je bezpiecznie wymieniać w kantorach.

Urzędy są czynne od 8.00 do 17.00 z przerwą obiadową trwającą zwykle od 12.00 do 13.00.

Kalendarz świąt

Ładuję… Ładuję…

Do ruchomych świąt religijnych należą Orozo Ayjt i Kurman Ayjt. Orozo Ayjt (kyrg. Орозо Айт, z arab. Id al-Fitr) to obchody zakończenia Ramadanu – miesiąca postu, który przypada na 9 miesiąc muzułmańskiego kalendarza księżycowego. Kurmaj Ayjt (kyrg. Курман Айт, z arabskiego Id al-Adha) - Święto Ofiarowania – jest jednym z największych muzułmańskich świąt. Obchodzi się je dziesiątego dnia ostatniego miesiąca kalendarza muzułmańskiego.

Zdjęcia Kirgistanu

Źródła:

Zdjęcia Kirgistanu wykonane przez Gulzat Kokoeva oraz Karola Robakowskiego - www.kyrgyzstan.pl

Kirgistan [online]. Wikipedia : wolna encyklopedia, 2018-10-14 08:21Z [dostęp: 2018-10-29 08:41Z]. Dostępny w Internecie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kirgistan

Mapa Kirgistanu - Central_Asia_-_political_map_-_2000.svg: *derivative work: Themightyquill (talk)

Flaga Kirgistanu - https://allwavingflags.blogspot.com/2018/06/flag-of-kyrgyzstan.html

Informacje na temat podróżowania po Kirgistanie - www.gov.pl/web/dyplomacja/kirgistan