O Kirgistanie

Kirgistan, Republika Kirgiska – państwo w Azji Środkowej. Graniczy z Chinami (dł. granicy 858 km), Kazachstanem (1051 km), Tadżykistanem (870 km) i Uzbekistanem (1099 km).

Kirgistan to kraj pozbawiony dostępu do morza. Góry zajmują 93% terytorium państwa. Największą wysokość ma położony na południowym wschodzie kraju łańcuch górski Tienszan, gdzie znajduje się najwyższy szczyt Kirgistanu – Szczyt Zwycięstwa (kirg. Dżengisz Czokusu) o wysokości 7439 m n.p.m. W czasach ZSRR szczyt nosił nazwę Pik Pobiedy. W górach Tienszan znajduje się także największe jezioro Kirgistanu Issyk-kul, będące równocześnie drugim co do wielkości jeziorem górskim na świecie, którego powierzchnia wynosi 6236 km², a głębokość sięga 669 m. Rzeki Kirgistanu, z których główną jest Naryn, to przeważnie dopływy Syr-darii. Klimat kraju na przeważającym obszarze kontynentalny suchy. Niektóre z wysoko położonych obszarów pokryte są wieczną zmarzliną.

Kirgistan jest republiką parlamentarną z systemem wielopartyjnym. W organie władzy ustawodawczej – jednoizbowej Radzie Najwyższej – zasiada 120 deputowanych wybieranych w głosowaniu powszechnym co 5 lat z list partyjnych.

Głową państwa jest Prezydent Republiki Kirgiskiej, wybierany co 6 lat w wyborach powszechnych. Kompetencje prezydenta zostały ograniczone po referendum konstytucyjnym z 27 czerwca 2010 roku. Obecnym prezydentem jest Sooronbaj Dżeenbekow z Socjaldemokratycznej Partii Kirgistanu.

Kirgistan jest członkiem Wspólnoty Niepodległych Państw, Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, Euroazjatyckiej Unii Celnej, Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym i Szanghajskiej Organizacji Współpracy.

Kraj znalazł się na 95. miejscu z 167 krajów objętych badaniem wskaźnika demokracji przez Economist Intelligence Unit w 2014 roku.

Podstawowe informacje

Konstytucja

Konstytucja Kirgistanu

Język urzędowy

kirgiski, rosyjski

Stolica

Biszkek

Ustrój polityczny

republika

Głowa państwa

prezydent Sooronbaj Dżeenbekow

Szef rządu

premier Muchammetkałyj Abułgazijew

Powierzchnia

86. na świecie

• całkowita

198 500 km²

• wody śródlądowe

3,6%

Liczba ludności (2017)

111. na świecie

• całkowita

6 263 000

• gęstość zaludnienia

27 osób/km²

PKB (2017)

• całkowite

7,16 mld USD

• na osobę

1144 USD

PKB (PSN) (2017)

• całkowite

23 mld dolarów międzynar.

• na osobę

3668 dolarów międzynar.

Jednostka monetarna

som (KGS)

Niepodległość

od ZSRR 31 sierpnia 1991

Strefa czasowa

UTC +6

Kod ISO 3166

KG

Domena internetowa

.kg

Kod samochodowy

KGZ

Kod samolotowy

EX

Kod telefoniczny

+996

Flaga Kirgistanu
Godło Kirgistanu
Hymn państwowy Republiki Kirgiskiej
Najważniejsze miasta Kirgistanu
Położenie Kirgistanu
Central Asia - political map 2008

Kalendarz świąt

Ładuję… Ładuję…

Do ruchomych świąt religijnych należą Orozo Ayjt i Kurman Ayjt. Orozo Ayjt (kyrg. Орозо Айт, z arab. Id al-Fitr) to obchody zakończenia Ramadanu – miesiąca postu, który przypada na 9 miesiąc muzułmańskiego kalendarza księżycowego. Kurmaj Ayjt (kyrg. Курман Айт, z arabskiego Id al-Adha) - Święto Ofiarowania – jest jednym z największych muzułmańskich świąt. Obchodzi się je dziesiątego dnia ostatniego miesiąca kalendarza muzułmańskiego.

Zdjęcia Kirgistanu

Źródła:

Zdjęcia Kirgistanu wykonane przez Gulzat Kokoeva oraz Karola Robakowskiego - www.kyrgyzstan.pl

Kirgistan [online]. Wikipedia : wolna encyklopedia, 2018-10-14 08:21Z [dostęp: 2018-10-29 08:41Z]. Dostępny w Internecie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kirgistan

Mapa Kirgistanu - Central_Asia_-_political_map_-_2000.svg: *derivative work: Themightyquill (talk)

Flaga Kirgistanu - https://allwavingflags.blogspot.com/2018/06/flag-of-kyrgyzstan.html