O Konsulacie

KONSULAT HONOROWY REPUBLIKI KIRGISKIEJ

Uprzejmie informuję wszystkie urzędy, instytucje, firmy oraz osoby prywatne, iż od lipca 2018 roku, działa w Gliwicach przy ul. Plebańskiej 18, Konsulat Honorowy Republiki Kirgiskiej.
Placówka nasza będzie z pewnością pomocna dla wszystkich osób i jednostek gospodarczych, stowarzyszeń i organizacji kulturalnych przy nawiązaniu współpracy z Republiką Kirgizji i rozwiązywaniu wszelkich problemów z tym związanych.

Janusz Krzywoszyński

konsul generalny

[Dowiedz się więcej]

Janusz Krzywoszyński Konsul generalny Republiki Kirgiskiej w Polsce

Urodzony w 1953 roku w Gliwicach, w rodzinie o patriotycznych korzeniach wywodzącej się ze Lwowa. Posiada wykształcenie wyższe. W 1986 roku wyemigrował z kraju i przez ponad 35 lat przebywał poza granicami RP, działając we Włoszech na rzecz Polski. W mieście Brescia wybrany na prezydenta Partito Liberale Italiano. Nieustępliwy ideowiec, umiejący wiązać ideały z brutalną polityką.

Zaangażowany w konkretną pomoc charytatywną, zwłaszcza przy organizacji zbiórek i wysyłaniu odzieży i innych produktów do gliwickiego Domu Dziecka oraz lekarstw dla Szpitala Miejskiego w Gliwicach.

Regularnie informował opinię publiczną o sytuacji w Polsce pisząc artykuły do gazet polonijnych w Anglii, Kanadzie i USA. Utrzymywał stałe kontakty z Kancelarią Prezydenta RP w Londynie, Czerwonym Krzyżem oraz Kongresem Polonii Amerykańskiej i Kanadyjskiej.

Jako prezydent Partito Liberale Italiano w Bresci utrzymywał regularny kontakt z członkami Parlamentu Włoskiego. Nadzorował pobyt na terenie Włoch Polaków w obozach dla uchodźców dbając o ich lepsze warunki socjalne. Zablokował z sukcesem deportacje Polaków z Włoch wygrywając z ministrem spraw wewnętrznych.

Podczas swej działalności we Włoszech na rzecz Polski poznał ikony polskiego oporu: Kornela Morawieckiego oraz Andrzeja Kołodzieja. Przyjaźń ta dodała jeszcze więcej energii do działalności opozycyjnej i co ważne trwa do dnia dzisiejszego. W 1989 roku, jako prezydent Partito Liberale Italiano i wysłannik Rządku Włoskiego, pierwszy raz po latach przyjechał do Polski z oficjalną wizytą.

Jego sukcesy spowodowały, że został dostrzeżony przez innych i otrzymał propozycje objęcia funkcji Konsula Honorowego Kirgistanu. Po roku z Konsula na południową Polskę został mianowany na Konsula odpowiedzialnego za całą Polskę.

Dzięki jego staraniom podpisana została umowa o współpracy pomiędzy Politechniką Śląską Wydziałem Budownictwa a Uczelnią z Biszkeku. W przygotowaniu jest już kolejna umowa o współpracy z Wyższą Szkołą Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Mówiąc o Kirgistanie zawsze podkreśla, że to piękny górzysty kraj. Ludzie są mili, skromni i spokojni. Należy pamiętać, że są to drzwi do Azji. Graniczy z takimi znaczącymi krajami jak Chiny czy Kazachstan. Jest to to kraj, który ma ogromne złoża metali rzadkich, trzecie złoża na świecie złota. Młodzi ludzie z Polski upodobali sobie ten kraj na wycieczki. Kirgistan to przede wszystkim wielkie możliwości współpracy i działań dla polskich firm.

Wywiad z konsulem w lokalnym Dzienniku w Biszkeku - 1 marzec 2019

Wywiad z konsulem w Kirgistanie: Odnośnik 1, Odnośnik 2, Odnośnik 3

[zamknij okno]

44-100 Gliwice

ul. Plebańska 18

tel.: +48 518 603 969

Uprzejmie prosimy o kontakt wyłącznie w sytuacjach nagłych i wymagających natychmiastowej interwencji np.: wypadki losowe.

Ewentualne pytania prosimy kierować drogą mailową.

e-mail: kirgiskonsul@gmail.com

kyrgyzconsul@gmail.com

S.O.S. dla obywateli polskich znajdujących się w Kirgistanie

00 777 17 54 01 86

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Ałmaty

Numer czynny tylko po godzinach pracy urzędu oraz w razie nagłych wypadków